Şırnak’ta taşımalı oyla seçildiği iddia edilen AK Partili Mehmet Yarka: Biz oy kaybettik

İSTANBUL – Şırnak’ta belediye 31 Mart’ta 2019 yerel seçimlerinde ilk kez AK Parti yönetimine geçti. 31 Mart’taki seçimlerde de Şırnak ‘taşımalı seçmen’ iddialarıyla gündeme geldi. DEM Parti milletvekilleri, sosyal medyada şehir dışından seçmen getirildiğini ve burada oy kullandıklarına dair görüntüler paylaştı. Kentte hala itirazlar sürerken AK Partili Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, iddialarla ilgili konuştu.

Şırnak merkezde resmi olmayan seçim sonuçlarına göre AK Parti 18 bin 33 oy aldı. DEM Parti ise, 15 bin 553 oy aldı. DEM Parti, Şırnak merkeze taşınan 6 bin 541 asker ve polise oy kullandırtıldığını ileri sürdü.

‘TARTIŞMALAR YÜZÜNDEN BİZ OY KAYBETTİK’

AK Partili Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka ise iddiaları reddederek “Herkesin sandıktaki iradeye saygı duyması gerekiyor” dedi.

Şırnak’ta kayıtlı olan herkesin oy kullanma hakkı olduğunu söyleyen Yarka şöyle konuştu: “Taşımalı seçmen olduğunu iddia edenler milletvekili seçimine dönüp baksınlar. Tabii ben tek tek takip etmiyorum, kim, nedir, nerede oy kullandı… Şırnak, güvenliğe ihtiyaç duyulan bir yer. Sadece Şırnak’ta değil, Ağrı başta olmak üzere birçok kentte buna benzer tartışmalar oldu. Bu iddialar asılsızdır. Yaşanan tartışmalar ve iddialar nedeniyle tam tersi bizim oy kaybımız oldu. Bu tartışmalardan dolayı birçok insan sandığa gitmedi.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x